קיסרי צרפתי

ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית

בניתוח קיסרי צרפתי, החתך בעור הינו רוחבי תחתון ב”קו הביקיני”, כמו זה המקובל בניתוח הרגיל כיום, אך שלבי הניתוח ברקמות הפנימיות שונים לגמרי. רקמת החיבור שמעל לשרירים נחתכת לאורך ולא לרוחב. החיתוך נעשה רק לרקמת החיבור שמעל לשריר האורכי השמאלי ללא פגיעה ברקמת החיבור של השריר האורכי הימני וללא הפרדת רקמת החיבור מעל גבי השרירים. ברקמת החיבור עוברים תאי עצב רבים והיא זו שמקשרת בין התכווצות השריר ליכולת התנועה וכשמצמצמים את הפגיעה בה יש פחות כאב ויותר אפשרות תנועה.

ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית

לא מתבצע חיתוך או קריעה של הלינאה אלבה (רקמת החיבור בין צד ימין לצד שמאל של דופן הבטן, המהווה את ה”עוגן” של שרירי הבטן) ובכך נמנעת היפרדות שרירי הבטן האורכיים באזור הניתוח, וכוח הבטן נשמר בשל שלמות ה”עוגן” הזה.  המעבר אל אזור הרחם מתאפשר ע”י הפרדת סיבי השריר האורכי השמאלי (כס”מ אחד משמאל לקו האמצע, במקום בו מופעלים פחות כוחות לחץ) ולכן מתאפשרת החלמה קלה ומהירה יותר.

בניתוח לרוב אין חיתוך של קרום הפריטונאום (אותו קרום המצפה את רוב איברי הבטן הפנימיים ובהם גם המעיים, הקרוי בעברית – צפק), לכן אין חדירת נוזלים או אויר אל חלל הפריטונאום – מה שמפחית את הסיכון לתסחיף מי שפיר, מפחית כאב בצורה מהותית, ומפחית סיכוי לבעיה במעי לאחר הניתוח, כמו גם מבטל את הצורך בצום לאחר הניתוח.

חוויה משפחתית בלידה קיסרית צרפתית

תפירת הרחם נעשית כשהרחם בתוך הבטן, בתפר מעגלי ולא אורכי, וב-3 שכבות, מה שמצמצם את הסיכון לדימום, להחלמה חלקית של הצלקת הרחמית (נישה),להיחלשות דופן הרחם לקראת הלידה הבאה ומקטין באופן מהותי את הצלקת שתיוותר ברחם. כל שכבה שנפתחת במהלך הניתוח נתפרת ונסגרת לאחר מכן, ובניתוחים חוזרים מתבצע שיקום ושחזור של השכבות שנפתחו ולא נתפרו בניתוחים קודמים.

תפירת העור בסיום הניתוח מתבצעת תוך תיקון צלקות קודמות, שיפור מיקום צלקת קודמת על הבטן, בצורה האסתטית ביותר האפשרית.

תפירת העור מבוצעת על ידי תפרים נמסים תוך עוריים, ואילו הצלקת הסופית מכוסה בדבק רפואי שקוף, אנטי-בקטריאלי, המייתר את הצורך בחיטויי או שטיפות מרובות של הפצע הניתוחי או חבישתו.  

הניתוח נעשה ללא הכנסת קטטר לשלפוחית השתן, מה שמפחית את הסיכוי לפציעה בשופכה, זיהומים או דלקות בדרכי השתן.

התאוששות מהירה בלידה קיסרית צרפתית

שילוב של כל אלה מפחית משמעותית את הכאב לאחר הניתוח ומאפשר חזרה לתנועה קלה ומהירה יותר, אכילה ושתייה מיד לאחר הניתוח ושחרור מוקדם מבית החולים. היולדת מתנהלת יום לאחר הניתוח כמו יולדת לאחר לידה רגילה, עם רמת כאב פחותה שניתן להתמודד איתה באמצעות משככי כאבים פשוטים.

חילוץ הילוד בניתוח הקיסרי הצרפתי דורש מיומנות רבה והינו שונה מזה המקובל בניתוח הרגיל.
החילוץ הינו איטי ודומה הרבה יותר ללידה רגילה. בעזרת מנשפית גיארם, האם מכווצת את שרירי הבטן ודוחפת את הילוד החוצה, תוך שהיא לוקחת חלק פעיל בתהליך הלידה. החילוץ הינו בטוח וחוויתי ליולדת למלווה ולכל הצוות, והוא הדבר הקרוב ביותר ללידה טבעית במהלך ניתוח קיסרי.

השאירי פרטים
וניצור קשר בהקדם

צרי עימנו קשר